Dýňové noky aneb podzim na talíři

Pokud nevíte, co s dýněmi, vřele doporučuji tuhle verzi noků, kde hrají hlavní roli místo brambor právě dýně. Dýňové noky se dají použít jako příloha, například k pečenému masu, ale i pokud z nich uděláte hlavní chod, nebudete litovat. Tak hurá na to!

Počet porcí: 4 Doba přípravy: 3 hodiny

Ingredience:

  • jedna dýně Hokkaido
  • rozmarýn (dvě snítky)
  • olivový olej
  • hladká mouka (200 – 300 g)
  • sůl, pepř
  • máslo
  • šalvěj
  • houby
  • slanina
  • sýr typu parmezán (Gran Moravia, Grana Padano,..)

  1. Nejprve se pustíme do dýně. Bohužel, jack-o’-lantern dneska nebude, třeba příště. Dýni rozkrojíme na čtvrtiny a zbavíme dužniny a semínek. (Semínka můžeme uchovat, propláchnout a zbavit dužniny a následně upražit v troubě, ale o tom někdy jindy.) Potom dýni zbavíme i slupky, nakrájíme na malé kostky a rozložíme na plech. Přihodíme rozmarýn, posolíme a pokapeme olejem a necháme cca 40 minut péct, aby dýně změkla. Upečenou dýni necháme zchladnout.
  2. Pomocí štouchadla na brambory vyrobíme z dýně kaši a začneme přimíchávat mouku. V bezlepkové variantě by měla stejně fungovat i polenta. Důležité je to s moukou nepřepísknout, aby noky následně neskončily jako efektní zbraň proti voličům SPD a KSČM (ne že by se to dnes nehodilo, ale člověk by se z toho moc nenajedl). Výsledkem by mělo být krásně žlutooranžové hladké měkké těsto.
  3. Z těsta začneme tvořit noky. Je možné uválet hada a nakrájet ho na malé dílky nebo “odtrhávat” kousky těsta. Každopádně noky vytvarujeme pomocí vidličky a hurá do vroucí osolené vody. Noky by se měly vařit pár minut, dobrý indikátor uvaření je, že vyplavou ke hladině. Uvařené noky doporučuju odkládat do cedníku položeného na hrnci, protože bude nejspíš později nutné noky nad párou trochu prohřát, aby v čase servírování nebyly studené jako psí čumák 🙂
  4. Na pánvi osmahneme slaninu pokrájenou na kostičky. Tuk nevylévat! Na něm se potom osmaží žampiony (nebo nějaký jiný houby, Jirka Babica!). Mezitím v nějakém osvědčeném hrnci pomalu začneme rozpouštět máslo, do kterého nasypeme šalvějové lístky (poslouží i sušené, ale vyžaduje to delší vaření v másle) a pozvolna vaříme šalvěj v másle. Je potřeba postupovat opravdu velmi opatrně a pomalu, aby se máslo nezačalo připalovat. Pokud máte už skleničku přepuštěného másla schovanou v lednici, nebojte se ho použít. Máslem následně přelijte naservírovanou porci a navrch posypte sýrem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *