Považuju za obrovskou nespravedlnost, že jsem se narodila v Čechách, a ne v Itálii, a tudíž pro mě minimálně první půlku života těstoviny znamenaly rozvařená bledá kolínka a k tomu UHO. V posledních letech se můj vztah k těstovinám dramaticky zlepšil. Potom, co jsme loni navštívili Řím, kde jsme se stravovali převážně pouze pastou, by se dalo mluvit dokonce i o posedlosti. Takže naučit se vyrábět domácí těstoviny byl pro mě loni v létě must have.
Počet porcí: 4, Doba přípravy: Těsto 20 min. + hodina chlazení + 30 min. Válení + 5 min. vaření, náplně 30 min. + 60 minut plnění těstovin
Co se týče samotného těsta na těstoviny, tak to je velmi snadné. Pokud vlastníte jakýkoliv hnětací přistroj, tak je to skutečně jen o nasypání ingrediencí do misky a zbytek za vás udělají háky. Pokud, jako já, přístroj nevlastníte, nezoufejte, aspoň si ušetříte jedno posilování rukou ve fitku.
Ingredience na těsto
- 300 g mouky (na těstoviny se obvykle používá mouka semolinová, ale pokud ji nemáte, dá se použít i obyč hladká)
- 3 vejce
- 3 lžíce vody
- 1 lžíce olivového oleje
- špetka soli
V misce smíchejte mouku a sůl a vyrobte důlek. Do toho klepněte vejce a přilejte vodu a olej a začněte promíchávat postupně tak, aby se mouka postupně nabalovala k tekutinám. Až to přestane jít jen vidličkou, je potřeba vykasat si rukávy a zapojit ruce. Hnětení se nesmí odfláknout, zabere kolem deseti minut a na konci je krásná žlutá trochu lepivá koule těsta, která se táhne jako žvýkačka a netrhá se. Takové těsto je potřeba důkladně zakrýt fólií a schovat do ledničky aspoň na hodinu.
Pokud z těsta chcete vyrobit pouze těstoviny typu tagliatelle, tak si můžete na tu hodinku jít odpočinout se sklenkou vína a knihou, pokud chcete dál pokračovat se mnou v plněných těstovinách, je čas připravit si náplň. Zde se fantazii meze nekladou, já přikládám recept na náplně, se kterými jsem pracovala tentokrát.
Ingredience na náplň
- 1 kelímek ricotty
- 2 větší nebo více menších žampionů (a kdo nemáte žampiony, tak tam dejte nějaký jiný houby, Jirka Babica!)
- 1 pytlík čerstvého špenátu
- sůl
- pepř
- kmín
Nejprve začnu se špenátovou náplní. Špenát nasypeme do cedníku, cedník umístíme na hrnec a špenát spaříme horkou vodou. Poté propereme ledovou vodou, aby zůstal zelený a důkladně z něj musíme vyždímat všechnu vodu. Čím víc vody = tím tekutější náplň = tím těžší práce. Vyždímaný špenát přesuneme do mixéru a k němu přidáme sůl a ricottu. Já jsem měla kelímek ricotty z Gran Moravie a dělala jsem dvě zde popsané náplně půl na půl a bohatě mi to vystačilo na tuto várku těsta.
Podobný postup je i u houbové náplně, kde jsem najemno nakrájené houby osmahla na oleji s kmínem a opět přidala k ricottě a několika pulzy mixéru rozmíchala na semihladkou náplň (= s menšími kousky hub, ale klidně můžete mixovat déle a vytvořit úplně hladkou náplň, záleží na preferencích).
Než se pustíme do samotné přípravy tortellin, je potřeba připravit si pár pomůcek: vál, váleček, mouku na podsypání, rádýlko, mističku s vodou, náplně a plech vyložený utěrkou a vysypaný moukou, na odkládaní hotových těstovin. A teď opět přichází chvíle těsta. Po přinesení z lednice těsto nadále nechávejte důkladně zakryté fólií, na vzduchu velmi rychle vysychá! Takže po odkrojení části těsta k vyválení, nezapomeňte zbylé těsto zase zabalit. Při válení těsta se nebojte podsypávat moukou. Válejte důkladně, výsledná placka by měla být téměř průsvitná. Zde opět velkou část práce zastane přímo strojek na těstoviny, ale starý dobrý poctivý váleček tuto práci zastane stejně dobře, jen to vyžaduje opět trochu fyzické námahy.
Tvarování těstovin
Po vyválení rozkrájejte těsto nožem nebo rádýlkem na čtverečky o straně cca 4-5 cm. Snažte se opravdu o čtvercový tvar, usnadní vám život při následném tvarování. Zbylé krajové části těsta můžete schovat pod fólií ke zbylému těstu, nasáknou opět vlhkost a zapracují se při dalším válení. Do čtverečků umístěte větší hrášek náplně. Potom přejeďte okraje čtverečků navlhčeným prstem, aby bylo následně možné těsto slepit k sobě.
A teď ta zábavná část – tvarování tortellin! Přehněte čtvereček tak, aby vzniknul trojúhelníkový šáteček. Při spojování prstem nejprve obkružte náplň, aby vevnitř nezůstaly vzduchové bublinky a až poté přejeďte navlhčené kraje. Vlhké těsto opravdu velmi dobře lepí, takže se poté dost těžko odlepuje. Šáteček přehněte vejpůl, aby dole zůstala dvojitá tenká „základna“ a nahoře malý trojúhelníčkovitý „praporek“.
Teď vezměte těstovinu do ruky, položte si ji na ukazováček, prostředníček a prsteníček a malíček přiložte do středu těstoviny. Přehněte přes malíček jeden okraj, ten navlhčete a přiložte druhý okraj, přimáčknete, aby se těsto spojilo, opatrně vytáhněte malíček ven – a voilà!
Hotové těstoviny nechte schnout na pomoučené utěrce. Vařte je ve vroucí osolené vodě cca 5 minut, aby byly al dente.